
Tohle je svatá trojice vycpávkových slov. Určitě znáte nějaká další.
Měla jsem kolegu, vysoce, ale opravdu vysoce postaveného manažera, který dokázal říct „jakoby“ v každé větě několikrát. Asi je jasné, že se čárkování stalo naší oblíbenou kratochvílí. Nikdo sice na konci jeho projevu nedokázal zopakovat, o čem v něm šlo, ale za to jsme si porovnávali počet čárek. Zda jsme všechna ta „jakoby“ zachytili.
Co s tím? Je to jednoduché, ale neslibuji, že je to i snadné.
Nejdříve je potřeba, abyste při mluvení byli opravdu přítomni. Co tím myslím? Abyste skutečně vnímali to, co říkáte. Soustřeďte se na to, co vám leze z pusy. Tady a teď. Ne na to, co budete říkat potom, nebo jak se na vás kouká ten týpek na kraji řady. Že to děláte? Pokud je v každé vaší větě vycpávkové slovo, tak to PROSTĚ neděláte. Budete-li se soustředit na to, co říkáte, váš projev to trochu zpomalí. Upřímně řečeno, většině projevů to neuškodí.
Trápí-li vás vycpávková slova, doporučím to, co doporučuji vždycky: natočte si svůj projev na mobilní telefon. Už to slyším: „Neee, já nesnáším, když se na sebe mám koukat, nebo se poslouchat.“
Já to mám stejně. Úplně nejděsivější jsou zrcadla v tělocvičně, to se mi ze mě kolikrát udělá i šoufl. A co jako? Pokud chci něco změnit, tak s tím musím něco udělat. Kupte si stativ na mobil. Stojí to pár korun a začněte si svou přípravu nahrávat. Při prvním shlédnutí se sice budete asi trochu kroutit, ale to vydržíte. S každým dalším videem to bude lepší. Protože s každým dalším videem bude lepší i váš projev.
Nejnovější komentáře